MAJ MIESIĄC KOMUNII

Restauracja zamówiona
tak dla córki jak dla syna
to tradycja chrześcijańska
czas komunii się zaczyna

Znów prezentów cała masa
babcia z dziadkiem dali quada
chrzestni tablet i komputer
żeby potem nikt nie gadał

Jedzą pija narzekają
że jest ciężko dla człowieka
tylko ta duchowa strona
coraz częściej im ucieka

6 myśli na temat “MAJ MIESIĄC KOMUNII

 1. Te wszystkie pierwsze komunie uważam za tragikomedię, „wydumkę” – jak tu się mówi. Najgorsze, że sama w tym uczestniczyłam jako dziecko, a potem posłałam swoje dzieci, choć żadne świętości z nich nie wyrosły. Ze swojej pamiętam, jak ksiądz Tadeusz głaskał po głowie dziewczyny w ładniejszych sukienkach, ale mnie nie pogłaskał, choć też miałam ładną, bo mama zamówiła ją w wypożyczalni. Żadnych prezentów ani imprezy u nas nie było, a może też w tamtym czasie u nikogo. Moja przyjaciółka cukierniczka od jesieni otrzymuje zamówienia na torty komunijne i niektóre przypominają bryły z największych wesel. To jakiś bezmierny odmóżdżony koszmar, kiedy księża formują, a potem prowadzą swoje stado, a ludzie się temu poddają, bo chyba sami nie umieją się prowadzić. Brak słów, a największy wstyd, że też odegrałam swoją rolę jako matka, bo presja środowiska była silniejsza niż ja. A mój prawosławny były miał to w nosie.

  Polubione przez 1 osoba

 2. U nas było skromnie i jakoś wszyscy żyjemy, nikt nie padł, nie miał pretensji, dzieci szły w albach, gości przyjęłam w domu, córce związałam włosy w koński ogon, wianuszek uplotłam sama. Nie było w prezencie komputerów, a najdroższy z prezentów, to był rower składak od chrzestnego córki, starszy syn nawet takiego prezentu nie dostał na swoją komunię. Żadnych restauracji, fryzjerów i innych głupot I jakoś nikt z tego powodu nie cierpiał. Ale u nas w domu pieniądze nigdy nie były sprawą najważniejszą, choć potrzebną do codziennego funkcjonowania, to oczywiste.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ja byłem na takiej uroczystości u swojej wnusi. Też były alby, wianuszki, fryzurki fantazyjnie zaplatane…
   Obiad w lokalu, co było naturalnym rozwiązaniem bo znakomita większość gości to osoby przyjezdne. W prezentach sporo pamiątek o charakterze religijnym, książek i coś w kopertach, ale o tym sza.
   Oczywiście bez alkoholu i z powagą należną randze uroczystości

   Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s