NO, TO PO PTOKACH…

Mój ulubiony teleturniej „Jeden z dziesięciu” właśnie wypadł z ramówki TVP2. Szkoda, bo planowałem jeszcze raz zagrać.

Limeryk zamiast komentarza:

Raz filozof co mieszkał w Zakręciu

umiał biegle policzyć do pięciu.

Zachęcała go żona,

erudycją zdumiona:

Ty byłbyś gwiazdą w „Jeden z dziesięciu”!

54 myśli na temat “NO, TO PO PTOKACH…

 1. Gdzieś pod koniec lat 80′ ub.w., na nudnym przyjęciu, ktoś włączył tv, bo akurat leciał program „Milionerzy”. Z nudów zacząłem brać udział w tej prywatkowej wersji. Na ok. 20 pytań, o różnym stopniu trudności (etapy), odpowiedziałem na wszystkie, przy czym na jedno pytanie wcześniej odpowiedział grający, więc mi tego nie zaliczono. Mało tego, lekarz, który przegrał 0,5 mln. poprosił o ujawnienie pytania za milion, i na to też odpowiedziałem. Klimat przyjęcia lekko się zwarzył … 😉
  W kolejnym programie, już w domu, żona ściągnęła sąsiadkę na świadka i zacząłem odpowiadać. I tu pełna kompromitacja! Odpowiedziałem na 2-3 pytania, na kilkanaście może bym odpowiedział, ale brakło mi czasu. Reszta pytań była dla mnie tabu, poległem zresztą już na tych za 50-200 zł. Kibicowałem jeszcze kolejnym wydaniom „Milionera”, ale rewelacji już nie było.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Tak własnie jest, nigdy nie wiadomo na jakie pytania się natrafi, to chyba działa jak loteria. Sporo młodych ludzi przegrywa przez tak łatwe pytania, bo nic jeszcze nie przeżyli oprócz przyswajania wiedzy w szkołach, a to jednak nie wszystko. Dużo odpowiedzi nasuwa doświadczenie życiowe, tak ze bycie” trochę starszym” ma tez swoje zalety😏

   Polubienie

   1. Generalnie takie teleturnieje nastawione są na zabawę. Dlatego pytania łatwe przeplatane są z tymi trudniejszymi. Bardziej ambitny teleturniej to PRL-owska „Wielka Gra”, tam odpowiadający nieraz wykazywali się większą wiedzą od ekspertów. Niestety także dla nauczycieli start był zabroniony.
    Przymierzam się do zrobienia Pani ptysiów. 🙂

    Polubione przez 1 osoba

   2. Eliminacje były pisemne, dużo testów. Jako elektronik preferowałem nauki ścisłe i przed tv wypadałem nieźle. Niestety nie dałem się namówić, a później kiedy nabrałem chęci to już nie mogłem będąc na angażu nauczyciela.

    Polubione przez 2 ludzi

   3. Testy nie oddają faktycznego stanu posiadania wiedzy i możliwości korzystania z niej, niektórzy zdobywali dostęp do pytań, inni padali, gdy trzeba było posłużyć się logiką i dedukcją, jeszcze inni mieli „znajomych króliczka” … Pamiętasz chyba jak ci najlepsi z testów oblewali najłatwiejsze pytania i odpadali z gry, co komplikowało rozkładówkę PRL-owskiej TV. Mimo tego jednak „Wielka Gra” – w przeciwieństwie do innych teleturniejów – dawała możliwość wymiany wiedzy na pieniądze.

    Polubione przez 1 osoba

  1. Jeśli pamiętacie, to potwierdzicie taki fakt. Oto pan Solorz uruchamia Polsat TV. Pytają go o pomysły na nowy i różniący się od innych program. Odpowiada:
   Nie mam ambicji aby edukować, czy wychowywać widzów. Będzie więc to, co telewidzowie chcą oglądać..
   Tak podobno postępuje do dziś i dobrze się ma.
   Myślę, że pan Jacek idzie jego śladem…

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Klik dobry:)
  Lubiłam ten teleturniej. Szkoda, że już nie wystąpisz. Miałabym zaszczyt kibicowania znajomemu.
  Cóż… Trzeba będzie „zadowolić” się „wieszczem narodowym” – Zenkiem. 😉 🙂 🙂 🙂
  Pozdrawiam serdecznie.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Mnie nie dziwi zdjęcie tego programu z ramówki TVP. Wszystkie bardziej ambitne programy znikają. Pamiętasz Wielką Grę? Trzeba było mieć nie lada wiedzę aby brać w tym udział. Taki też był Jeden z Dziesięciu. A oba teleturnieje prowadzone przez wybitnych prezenterów z własną osobowością.
  Ale TVP celuje w widza, którego zadowalają koncerty Zenka i głupawe igraszki konkurujących drużyn celebrytów.
  Świat idzie na psy!

  Polubione przez 1 osoba

 4. teleturniej 1 z 10 już od dawna jest w programie pierwszym TVPis, w/g mnie po to aby telewidzowie oglądali potem tzw Wiadomości z propagandą partii rządzącej co mi się zdarzyło albowiem nie zmieniłem kanału i było to interesujące ale przygnębiające doświadczenie, bo retoryka władzy jest na poziomie bruku a jednak seryjnie wygrywają wybory co tylko świadczy o naszym narodzie 😦

  M.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s